A Dacia Duster II generációja (gyártás: 2017–2024) Magyarországon is rendkívül népszerű, köszönhetően megfizethető árának, terepjárós megjelenésének és elfogadható felszereltségének. De vajon milyen hibákra kell figyelni vásárlás vagy szervizelés során? Milyen típusproblémákra érdemes felkészülni? Alábbi cikkünkben egy gyakorlati szervizes...
Opel Zafira B (2005 – 2014) – Típushibák és gyakori problémák

Az Opel Zafira B egy 2005 és 2014 között gyártott kompakt egyterű, amely az Opel kínálatában a Meriva felett helyezkedik el. 2007-ben, a modellfrissítés részeként, kozmetikai változtatások történtek, emellett a motorválaszték is átalakult. Utódja a Zafira C.
Problémák a benzinmotorokkal
A Zafira B számos négyhengeres motorral volt elérhető. Az alapmodell az 1.6 Twinport (105 LE) vagy az 1.6 EcoTec (115 LE), e felett található a kicsit erőteljesebb 1.8 EcoTec (140 LE) és a 2.2 Direct EcoTec (150 LE). Azoknak a családapáknak, akik nagyon sietősek, az EcoTec sorozatban egy kétliteres turbómotor is rendelkezésre áll nem kevesebb mint 200 lóerővel.
Az 1.6 Twinportnál gyakran jelentkeznek gyújtóttrafó problémák, amelyek arról híresek, hogy előbb-utóbb feladják a szolgálatot. A tünetek közé tartozik az egyenetlen alapjárat és az érezhető teljesítményveszteség. Ezenkívül az olajnyomáskapcsoló hajlamos a szivárgásra, ami olajveszteséghez vezethet. Az elfolyó olaj bejuthat a vezetékkötegen keresztül a motorvezérlő egységig, ahol kárt okozhat. Az 1,8 literes változatnál viszont az olajhűtő tömítésnél lehet szivárgásra számítani, ami gyakran egy olajos és ragadós anyag formájában jelentkezik a kiegyenlítő tartályban.
A 2.2 Direct motorral bőségesen adódnak gondok. Egyrészt a vezérműlánc túl korai megnyúlása fordulhat elő, ami általában súlyos motorkárosodást eredményez. A közvetlen benzinbefecskendezéses motornak hála pedig hajlamos koksz lerakódásra a szívócsatornában ( dióhéjas tisztíás segíthet ), másrészről a koksztól szennyezett befecskendezők, különösen magas futásteljesítmény esetén szintén problémát okozhatnak. A 2.2 literes változat hibáit egy hibásan működő magasnyomású szivattyú teszi még teljesebbé.
Problémák a dízelmotorokkal
Elérhető volt a kínálatban az 1.7 CDTI (110, 125 LE) és az 1.9 CDTI (120, 150 LE) dízelmotor is. Az elsőt a japán Isuzu gyártotta, míg az utóbbit a Fiat együttműködésével közösen fejlesztették ki. A Fiat autóiban 1.9 Multijet néven ismerhetik. A "Multijet" jelentése több üzemanyag befecskendezés égési ciklusonként.
Mindkét motor típusnál gyenge pont a generátor, amely rendszeresen feladja a szolgálatot. Az 1.9 CDTI esetében jellemző problémák adódnak az örvénylapátokkal és a vízpumpa idő előtti meghibásodásával míg az 1.7 CDTI az olajveszteség miat szenved.
1.9 CDTI örvénylapát problémák
1. Az egyik típusú szívócsonk műanyag, ponthegesztett, rozsdamentes acél örvénylapátokkal rendelkezik, és a fő hiba az, hogy a szívócsőben felhalmozódott korom részecskék növelik a csappantyú súrlódását, ami komoly problémákat okozhat a motorban. Ezt általában az EGR-rendszer melléktermékeként keletkező szén-részecskék okozzák. Amikor a ponthegesztési varratok megadják magukat, egy lapát leválhat és a motor lenyelheti, katasztrófális kárt okozva a motorban. A lenyelt lapát károsíthatja a szelepeket, a dugattyút, a turbófeltöltőt, de még a hengerfalakat is.
2. A másik típusú szívócsonk alumínium ötvözetből készül, műanyag örvénylapátokkal. Ebben az esetben a hiba az, hogy a csapágyak elhasználódnak a szívócsőben felhalmozódott koksz miatt. Az elhasználódott csapágyak légszivárgást és töltőnyomás-veszteséget okozhatnak, vagy akár el is akadhatnak. A kisebbik rossz az az hogy a műanyag örvénylapátok legalább nem szakadnak le.
A Z19DTH motor biztonságosabb verziója alumínium szívócsonkkal rendelkezik, műanyag örvénylapátokkal. Ha a lapátok elakadnak vagy szivárognak, a motor durva járást, csökkentett üzemanyag-fogyasztást és teljesítménycsökkenést mutathat. Amennyiben a "Check engine" jelzőfény bekapcsol, szükség lehet az örvénylapátok cseréjére, ami költséges lehet.
1.9 CDTI vízpumpa problémák
A gyártó szerint ebben a motorban a vezérműszíjat 150 000 kilométerenként vagy 10 évente kell cserélni, attól függően, hogy melyik következik be előbb. Szerintem ez rendkívül optimista. Azt ajánlom, hogy legkésőbb 100 ezer kilométer után vagy 5 év elteltével cserélje ki, attól függően, hogy melyik eset következik be előbb.
A vízpumpát érdemes ugyanakkor cserélni, mint a vezérműszíjat, mivel ellentétes esetben beszorulhat, és ez okozhatja a vezérműszíj elszakadását. Valójában a vízpumpa a vezérműszíj-hajtás gyenge pontja és az első, ami hajlamos meghibásodni
Ha dízel motorral szerelt Opel Zafira B-t szeretnél vásárolni, függetlenül a motorváltozattól, különösen magas futásteljesítmény esetén figyelembe kell venned a dízelmotor tipikus gyenge pontjait.
Ide tartoznak különösen a:
Részecskeszűrő (DPF)
Kettőstömegű lendkerék (ZMS)
Turbófeltöltő
EGR-szelep
Befecskendezők
Problémák a manuális váltóval
Az Opel 6 sebességes (M32) kézi váltója is ismert a csapágyproblémáiról. A túl nagy terhelés miatt a kúpos görgők felülete megrepedhet, ami előbb vagy utóbb váltóhibához vezet.
Ha a tesztvezetés során induláskor és fékezéskor a sebességváltókar elmozdulást mutat, abban az esetben valószínűleg hamarosan meg fog hibásodni a váltó. Külön oldal az M32 sebességváltóról.
Problémák adódhatnak az ABS vezérlőegységgel, melyeket jelezhet check engine lámpa felvillanása a műszerfalon és a C0131 hibakód is. A hibás indításgátló sok autótulajdonos életét keserítette meg az elindíthatatlan autók miatt.
A régebbi gyártású modelleknél rozsdásodásra hajlamos a csomagtérajtó és az ajtóél területe. Emellett a központi zár előbb vagy utóbb felmondja a szolgálatot, és a távirányítós kulccsal ekkor már nem lehet vezérelni - ez általában az ajtó környékén találaható vezetékhiba miatt történik meg. A klímaberendezés sem híres a hosszú élettartamáról, és a vásárlás előtt érdemes ellenőrizni a működést biztonsági okokból is.
A régi facelift előtti modellek kesztyűtartója az idő előrehaladtával néha nehezen zárhatók, és előfordul, hogy közben a világítás sem kapcsol ki, és az ízzó kiég. Ugyanakkor időnként az CIM-modul is meghibásodik, aminek következtében különféle elektronikai problémák merülhetnek fel, például a kürt meghibásodása vagy a kormánykerék gombjai is felmondhatják a szolgálatot.
TÜV ÉS ADAC
A TÜV-jelentése szerint gyakran kifogásolják a futóműrugókat és a féktárcsákat, ráadásul a kompakt egyterű gyakran negatívumokkal szerepel az olajszivárgás és a rozsdás kipufogórendszerek terén. A GTÜ-jelentés szerint a vizsgálóknak rendszeresen kifogásaik vannak a világítással kapcsolatban. Az ADAC meghibásodási statisztikájában a Zafira B szinte állandóan a rosszabb helyeket foglalja el. A meghibásodások közé tartoznak az indítómotor, a szívórendszer, a kipufogórendszer, a generátor, a kuplung, a biztosíték- és relédoboz, az akkumulátor, a gyújtótrafók és a gyújtáskapcsoló is.
Tippünk:
Válassza inkább a benzines 1.6 vagy 1.8 EcoFlex változatotokat, kézi váltóval! Az 1,6 literes és 1,8 literes szívó benzinmotorok egyszerűek és megbízhatóak. Az egyetlen dolog, amire figyelni kell, az a vezérműtengely állító csörgése hidegindítás után a változó szelepvezérlésű autókban – az 1,6 literes 115 lóerős és az 1,8 literes 140 lóerős motoroknál.
A 2.2 Direct Ecotec motort ha lehet kerülni kell – az üzemanyag-befecskendező rendszer (főleg a nagynyomású üzemanyag szivattyú) és az M32-es sebességváltóval kapcsolatos problémák miatt.
Gyakran ismételt kérdések
Megbízható az Opel Zafira B?
Az Opel Zafira B korántsem egy kiemelkedő modell a rüsselsheimi gyártótól, és vásárlás előtt alaposan meg kell vizsgálni. Azonban friss műszaki vizsgával, fiatalabb évjárattal és megfelelő motor-váltó kombinációval a tágas családi autó még mindig jó választás lehet.
Az árak a használtautó portálokon körülbelül 600.000 forinttól indulnak. Benzin és dízel változatok között nincs jelentős különbség az árakban.
/// Legfrissebb bejegyzések ///
Nagynyomású üzemanyag szivattyú működése
Hasznos tudnivalók, praktikus tanácsok és értékes tippek a nagynyomású üzemanyag-szivattyúk működéséről, karbantartásáról és esetleges problémáiról.
Az Alfa Romeo Giulia a luxus szedánok világában ma az egyik leghangsúlyosabb tervezésű járműnek számít az utakon. Ha minden jól működik, mind a standard Giulia, mind a Quadrifoglio a legcsábítóbb luxusautók közé tartozik vezetés szempontjából. Sajnálatos módon azonban ez a modell a megbízhatatlansága miatt híres. Íme a leggyakoribb problémák az...
A 2,2-es SkyActiv-D (SH-VPTR és SH-VPTS) egy 2,2 literes turbódízel motor, amely elődjén, az MZR-CD-n alapul. A fő különbség az, hogy az új motornak csökkentett kompressziós aránya van. 16,3-ról 14-re csökkent, és ez a szám meglehetősen alacsony a dízelmotoroknál, és majdnem megegyezik a SkyActiv benzinmotorokéval.